"Sıradan Bir Gün" çocuk hakları teması altında, kamusal alanda küçük yaşta meslek sahibi olmak ve/veya çalışıp kendi ve ailesinin geçimini sağlamakla; eğitim almak ve eğitim hakkını talep etmek arasındaki çatışmayı ön plana çıkarıyor.

Sıradan bir gününde okul ve kahvaltı hazırlığındaki bir öğrenciyle; meslek edinmek ve geçimini sağlamak için küçük yaşta eğitimine ara veren, hatta hiç başlamayan bir başka yaşıtının günü karşılayışlarının pek de farklı olmadığı; tek aksayan noktanın hangi amaç için yola çıktıkları ya da yoldan saptıklarıdır. Elbette gerçeği değiştirecek gücü olmayan kahramanımız mutlu olmak için, çalıştığı yeri harikalar diyarı olarak görmek ve bir başka dünyaya kaçmak dışında çare bulamayacaktır.


The film "A Simple Day" presents the main conflict between the rights of education of a child and his/her working in public sphere at a very young age and trying to support his/her family financially under the concept of “child rights”.

There is no difference between the routines of a child who prepares for the school and the routines of a child who prepares for his work but the main problem is the reason of their preparations and their destinations or getting out of destinations. As the character in the film has no power to change his real situation he redefines his working place as “wonderland”.


Sıradan Bir Gün - A Simple Day

Oyuncu:Oğuzhan Ekerbiçer
Yönetmen:Ali Öztürk
Yönetmen Yardımcısı:Enes Uysal
Senaryo:Ali Öztürk
Yusuf Demirkol
Görüntü Yönetmeni:Yusuf Demirkol
Yapımcılar:Ali Öztürk
Ceren Menekşedağ
Yusuf Demirkol
Sanat Yönetmeni: Ferdi Çetin
Kurgu:Yusuf Demirkol
Işık ve Ses:Uğur Özcan
Fotoğrafçı:Sezi Atmaca
A Simple Day - Poster